שירותי מחשוב לעסקים
שירותי מחשוב

7 טעויות שכולם עושים בנוגע למחשוב ענן

שירותי מחשוב | מחשוב ענן | תמיכה | ניהול מערכות מידע | ERP | פתרונות מחשוב

למרות שכולם מדברים עליו, כולם גיבשו דעה לגביו, ונכתבו עליו מאות אלפי מילים, עדיין אנחנו נתקלים בלא מעט דעות קדומות, אמונות שגויות, וטעויות נפוצות בנוגע למחשוב ענן. באנו לנפץ אותן!

מה לא נאמר על מחשוב ענן? שהוא עתיד עולם המחשוב, שהוא גדל בקצב מסחרר, שאם אתה לא שם, אתה לא קיים. למען האמת, ככל שהוא תופס נפח משמעותי יותר מהשיח המקצועי של עולם המחשוב, ונתח פיזי בתשתיות ובמערכות המידע של חברות וארגונים, כך גם הטעויות התפיסתיות לגביו מתעצמות.

הנה 7 שגיאות נפוצות שאנחנו חוזרים ונתקלים בהן בקרב הציבור בנוגע למחשוב ענן. אל תיפלו בפח!

 • ענן חוסך לארגון כסף על תשתית המחשבים
  לא מדוייק. רוב האנשים סבורים שכשהפעילות עוברת לענן, נוצר חיסכון עצום בתשתית, אבל בפועל, התשתית נשארת בדיוק כפי שהיה לפני המעבר לענן – החומרה היא אותה חומרה. המקום בו ענן חוסך כסף לעסק הוא בהוצאות האחזקה – מניסיוננו מדובר על חיסכון של כ-50%. חיסכון נוסף שהעסק נהנה ממנו במעבר לענן, היא במסגרת התייעלות כוללת של העסק: תגובה מהירה, נגישות קלה ומהירה יותר למידע, תקשורת טובה יותר, זמינות מכל מקום, גמישות בכוח, עיבוד ונפח אחסון, ועוד.
 • ענן הופך תפקידים בארגון ללא רלוונטיים
  אחד החששות הגדולים של עובדים הוא לקום בוקר אחד ולגלות שהמעבר לענן השאיר אותם בלי עבודה. מנהלי מערכות מידע בארגונים יכולים להירגע – המעבר לענן אולי משנה לפעמים את אופי העבודה, אבל הארגון עדיין זקוק להם יותר מתמיד לצורך תמיכה טכנית, עבודה מול ספק הענן, והתפעול השוטף של הרשת.
 • הענן הוא מקום לא בטוח
  אין מנהל שלא חושש להעלות את המידע היקר, הרגיש והחשוב שלו לענן, תוך שהוא חווה אובדן שליטה וחוסר ביטחון. בפועל, ספקי ענן רציניים משקיעים כל כך הרבה משאבים באבטחת המידע, בגיבויו, ובהנגשתו הזמינה ללקוח, כך שרמת האבטחה שמעניק הענן היא גבוהה משמעותית מרמת האבטחה שמרבית הארגונים יכולים לספק באופן עצמאי.
 • מעבר לענן יפגע בביצועים
  מנהלים רבים מאמינים שהתשתית המשותפת וריבוי המשתמשים פוגע בביצועי מערכות המחשוב בעסק, מאט את התקשורת, ופוגע ביעילות ובחוויית השימוש. בפועל, ההיפך הוא הנכון: גם כאן, היכולת של ספק הענן להבטיח תקשורת מהירה וחזקה, תגובה מהירה, וחווית משתמש מעולה, היא גבוהה משמעותית ביחס ליכולותיו של משתמש פרטי. יתרה מכך, המעבר לענן מספק פעמים רבות ביצועים, תכונות ויכולות שלא היו קודם לכן במערכת.
 • צריך לבחור בין מערכות ERP / CRM לבין ענן
  לא מעט מנהלים חושבים שעל מנת להתייעל בעסק, עליהם לבחור בין הטמעת מערכות ERP / CRM לבין מעבר לענן. למעשה, שיעור החדירה של ERP ו-CRM  בענן הוא גבוה במיוחד, וההחלטה על הפלטפורמה הנכונה להתייעלות בעסק צריכה להיעשות בהתאמה אישית לצרכים של כל ארגון וארגון.
 • חייבים להעביר את כל תשתית המחשוב לענן ב”מכה”
  אפשר להעביר את כל מערך המחשוב לענן בבת אחת, ולפעמים בהחלט עדיף ונכון יותר לעסק לעשות זאת, אבל בהחלט לא חובה. גם כאן, מומלץ לבחון בהתאם לצרכי ולמבנה הארגון את הדרך הנכונה ביותר לעבור לענן, וניתן לקיים תהליך מדורג של העברת חלקים מסוימים לענן, בחינת תוצאות, והמשך התהליך, בכפוף ללו”ז שמתאים לעסק.
 • ענן פרטי עדיף על ענן ציבורי
  לא מעט ארגונים רוצים לעבור לענן וליהנות מיתרונותיו, ובטוחים שיצירת ענן פרטי של הארגון הוא הפיתרון הטוב ביותר. בפועל, למרות שקוראים לו “ענן”, הוא לא נהנה מהרוב המכריע של היתרונות שמציג ענן ציבורי, ומחייב את הארגון להוצאות גבוהות וקבועות על תשתית ואחזקה.

תגובה אחת בנושא “7 טעויות שכולם עושים בנוגע למחשוב ענן”

 1. עברנו לענן לפני כחצי שנה ומאז אמרנו שלום לכל הדיסקים החיצוניים המסורבלים וכל התיקיות הלא רלוונטיות בעליל שצברו אבק על מדפי המשרד. הדבר הכי טוב שקרה לנו במשרד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

הטמעה של מערכות ERP בארגון

ארגונים נוקטים פעולות שונות על מנת לייעל את דרכי הפעולה שלהם, ואחת הדרכים לשפר את פעולתו של ארגון היא הטמעת מערכות ERP. כדי שתבינו את הנושא בצורה טובה יותר, ריכזנו עבורכם את מידע מקצועי בנושא הטמעה של מערכות ERP. מה זה מערכת ERP? מערכת ERP (Enterprise Resource Planning System) או […]

מהי מערכת ERP?

למרות שמערכות ה-CRM תופסות בשנים האחרונות את מרכז תשומת הלב הארגונית, Customer Relationship Management הוא רק אחד מהצרכים הרבים הקיימים בארגונים המודרניים. אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני ארגונים כיום, הוא כמות הנתונים הרבה שמייצרות כל אחת מהמחלקות המרכיבות אותם. למעשה, הנתונים עצמם אינם לב הבעיה, אלא היכולת לאגד אותם […]

שירות תחזוקת מחשבים, מה זה כולל?

אין ספק, כי כיום, אין ולו גוף עסקי אחד, בין אם זו חנות קטנה לממכר בדים בדרום הארץ, או ארגון הייטק עתיר-ידע במרכז הארץ, שאיננו עושה שימוש במחשבים. השימוש עשוי להיות במחשב בודד (אולי אפילו מנותק מרשת האינטרנט), המפעיל מספר מצומצם של תוכנות לוקאליות המותקנות בו ומחובר למדפסת מקומית, או […]

שירות השכרת שרתים – מה הוא כולל ומהם היתרונות שלו?

בעידן המודרני חלק ניכר מהעסקים לא יכולים לפעול מבלי להחזיק בשרתים ייעודיים שיספקו את צרכי המחשוב שלהם. שירות השכרת שרתים בא למעשה לענות על הצורך בשירותי מחשוב, תוך התמודדות עם המגבלות והאילוצים הקיימים. כך לדוגמה לא בכל עסק ניתן להקצות חלל לטובת אחסון של שרתים וגם לא תמיד ברור האם […]

שירות אפיון מערכות מידע

מערכות המידע במרבית הארגונים הם הלב הפועם של העסק. החל מרשימת הלקוחות הפעילים, הלידים, וקריאות השירות, כמו גם המידע הרב הנוגע למערכת הנהלת החשבונות ולהתנהלות השוטפת. בעבר, היה מקובל להשתמש בתוכנות מקומיות, שכל אחת מהן מיועדת לביצוע מטלות ספציפיות. היום, שירות אפיון מערכות מידע הוא הכיוון החדש בתחום מערכות המידע […]