שירותי מחשוב לעסקים
שירותי מחשוב

הטמעת מערכת ERP בארגון – מוקשים והתנגדויות

שירותי מחשוב | מחשוב ענן | תמיכה | ניהול מערכות מידע | ERP | פתרונות מחשוב

הטמעה של מערכת ERP בארגון עלולה ליצור התנגדות פנימית. מה עושים?

מערכת ERP מאפשרת חיבור וסנכרון בין כל מחלקות הארגון ומעבר מידע בזמן אמת. היא מקיפה את כל שדרת הארגון ומשפיעה על תהליכי העבודה, משנה אותם ומייעלת אותם. ההשלכות שלה יכולות להיות מרחיקות לכת, כחלק ממהלך של שינוי ארגוני כולל. פעמים רבות היא מעוררת חששות או אנטגוניזם מצד העובדים, היא מציפה חוסר וודאות ועלולה לגרור התנגדויות מבית, שמחבלות במטרות העל של הארגון.

לכן, כשמדברים על מערכת ERP, מדברים על הטמעה, שהיא הרבה יותר מאשר הטמעה טכנית. איך מטמיעים בחוכמה מערכת ERP בארגון ומפרקים את כל המוקשים שבדרך?

לפרק את המוקשים בדרך להטמעה

בתוך הארגון מצאו המחקרים שתי התנגדויות עיקריות במהלך הטמעה של מערכת ERP:

 1. הסיכון הנתפס – כלומר האופן בו תופסים העובדים בארגון את הסכנה שהחידוש שבמערכת ה-ERP מציבה בפניהם. למשל, חשש מחוסר רלוונטיות, חשש מאובדן המשרה או ממומחיות שלהם שכבר לא תהיה משמעותית יותר לארגון.
 2. ההרגל – שינוי הדפוסים הרגילים שהעובדים הכירו עד עכשיו והחשש מהלא מוכר.

נטרול התנגדויות ותחושות שליליות בקרב העובדים

אז איך משפיעים ברמת ההנהלה על ההתנגדויות האלה ומנטרלים את התחושות הקשות בקרב עובדי הארגון?

ראשית, הנהלה אחראית חייבת להכיר ולזהות את התהליכים האלה כאשר היא מקבלת החלטות ומטמיעה מערכת ERP. המודעות מאפשרת הכנה מוקדמת ולכן גם הטמעה חלקה של המערכת. הצעדים שמנהל צריך לעשות לקראת ובמהלך הטמעת מערכת ERP כוללים את האלמנטים הבאים:

 • תקשורת
  תקשורת כנה, ברורה ודו-כיוונית, שמציגה את השינוי לעובדים, מפרטת את יתרונות המערכת לארגון את ההשלכות של הטמעת המערכת. תקשורת שמאפשרת לשאול שאלות ולקבל מענה ברור ומדויק. תקשורת טובה מפוגגת חששות, מונעת משמועות לא מבוססות להתפתח ונותנת מענה לכל עובד בנקודה שמטרידה אותו. התוצאה היא הגברת האמון של העובדים בהנהלה ועל כן גם בתהליך.
 • לימוד והדמיה
  ניתן לפוגג בקלות את החשש מהלא מוכר באמצעות לימוד והדרכה, תוך המחשה של הדרך בה תעבוד המערכת בפועל, כולל הכשרה מעשית. ידע הוא כוח, עובד שמרגיש שהוא שולט בחומר, יחשוש פחות מהשינוי ויהיה פתוח יותר לקבל אותו.
 • צמצום עלויות ההטמעה והפיכת מערכת ה-ERP למועילה לעובד
  כשעובד יבין שמערכת ה-ERP מצליחה לייעל את עבודתו, חוסכת לו זמן ומאמץ והופכת לשותפה נאמנה שלו, הוא יאמץ גישה חיובית כלפיה.
 • התמקדות בעובדים בולטים, מובילי דעת קהל כסוכני שינוי
  בכל ארגון יש את העובדים המשפיעים ביותר, שדעתם נחשבת יותר בקרב חבריהם לעבודה. את עיקר המאמץ הראשוני בחשיפה ובהיכרות עם מערכת ה-ERP מומלץ לעשות בקרב אותם עובדים. אם הם יפתחו עמדה חיובית כלפי הטמעת המערכת בארגון, הדרך תהיה סלולה מול כלל העובדים.
 • טיימינג איז אברית’ינג
  עיתוי הטמעת המערכת חשוב גם הוא ומומלץ רק אחרי שההנהלה כבר הצליחה לגבש עמדות חיוביות ומוכנות לאמץ את מערכת ה-ERP בארגון. אם רוב העובדים מרגישים מאויימים או לחוצים בגלל המערכת, הטמעתה תהיה קשה הרבה יותר.

מחויבות ההנהלה הנה קריטית

כל אלה צעדים שמומלץ לנקוט לקראת ובמהלך הטמעה של מערכת ERP בארגון. אבל אם יש דבר אחד קריטי שעומד מעל כולם הוא ההכרח כי ההנהלה הבכירה תהיה מחויבת באופן מלא למטרה. רק מחויבות ותמיכה בלתי מסויגת במהלך, תאפשר יצירה של שינוי אסטרטגי באמצעות הטמעת מערכת ERP בארגון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ייעוץ אסטרטגי למחשוב ענן

מחשוב ענן הוא מונח שלעתים קרובות נזרק לחלל האוויר בימינו, אבל מה זה אומר בדיוק? בסקירה שלפניכם נזכיר את היתרונות הרבים של מחשוב ענן וכיצד הוא יכול לעזור לעסק שלך. אך במיוחד נסביר מהן התועלות של ייעוץ מחשוב בתחום מחשוב הענן, ואיך זה תורם לעסק. פתרונות מחשוב ברמה האסטרטגית העסקית […]

ניהול ידע ארגוני – מדוע זה כל כך חשוב לארגונים?

ניהול ידע ארגוני – ידע הוא כוח וכאשר הארגון מצליח להשתמש בידע לטובתו ולנצל את הידע שברשותו כדי לקדם את עצמו הידע הופך לנכס של ממש. אך ישנו גם קושי לנהל הרבה ידע שמגיע מערוצים שונים, וכאן מגיעה הטכנולוגיה לעזרה. באמצעות כלים מתקדמים כמו למשל: ניהול מערכות מידע ניתן בימינו […]

מדוע ניהול מערכות תשתית הוא קריטי לעסק שלנו?

מידע הוא כוח בעולם העסקים וזה אומר כי כל עסק צריך לחשוב על נושא המידע. העסקים צריכים לאסוף מידע, לשמור אותו, לאחזר אותו וכמובן לנתח אותו ברמה הגבוהה ביותר שיש. עסק אשר לא יצליח לבצע את הפעולות הללו הוא עסק אשר יכשל. כאן נכנס לתמונה הנושא של ניהול מערכות תשתית […]

מדוע שירותי מחשוב ענן לסטארטאפים הם קריטיים?

מחשוב ענן לסטארטאפים – בתקשורת נראה כי כל ישראלי מקים סטארטאפ ויוצא עם אקזיט של מיליונים, האמת כמובן רחוקה מאוד מכך. הקמת סטארטאפ היא בין הדברים הקשים ביותר והמסובכים ביותר שאפשר לעשות. כאשר אנו מקימים סטארטאפ אנו צריכים לחשוב על אלף ואחד דברים כמו הנהלת חשבונות או פיתוח מוצר. אך […]

מחשוב ענן – יתרונות וחסרונות

תחום מחשוב הענן כבש את עולם ה-IT בסערה. עסקים, חברות וארגונים, ללא קשר לגודלם, מבססים כיום את תשתית ה-IT שלהם בענן הציבורי, בענן הפרטי וההיברידי. לעומתם, ישנם את אלו הסוברים כי התבססות על מיחשוב ענן איננה מועילה ואף במקרים מסויימים עלולה לגרום לנזקים.   לפיכך, ריכזנו עבורכם את רשימת היתרונות והחסרונות […]