שירותי מחשוב לעסקים
שירותי מחשוב

7 טעויות שכולם עושים בנוגע למחשוב ענן

שירותי מחשוב | מחשוב ענן | תמיכה | ניהול מערכות מידע | ERP | פתרונות מחשוב

למרות שכולם מדברים עליו, כולם גיבשו דעה לגביו, ונכתבו עליו מאות אלפי מילים, עדיין אנחנו נתקלים בלא מעט דעות קדומות, אמונות שגויות, וטעויות נפוצות בנוגע למחשוב ענן. באנו לנפץ אותן!

מה לא נאמר על מחשוב ענן? שהוא עתיד עולם המחשוב, שהוא גדל בקצב מסחרר, שאם אתה לא שם, אתה לא קיים. למען האמת, ככל שהוא תופס נפח משמעותי יותר מהשיח המקצועי של עולם המחשוב, ונתח פיזי בתשתיות ובמערכות המידע של חברות וארגונים, כך גם הטעויות התפיסתיות לגביו מתעצמות.

הנה 7 שגיאות נפוצות שאנחנו חוזרים ונתקלים בהן בקרב הציבור בנוגע למחשוב ענן. אל תיפלו בפח!

 • ענן חוסך לארגון כסף על תשתית המחשבים
  לא מדוייק. רוב האנשים סבורים שכשהפעילות עוברת לענן, נוצר חיסכון עצום בתשתית, אבל בפועל, התשתית נשארת בדיוק כפי שהיה לפני המעבר לענן – החומרה היא אותה חומרה. המקום בו ענן חוסך כסף לעסק הוא בהוצאות האחזקה – מניסיוננו מדובר על חיסכון של כ-50%. חיסכון נוסף שהעסק נהנה ממנו במעבר לענן, היא במסגרת התייעלות כוללת של העסק: תגובה מהירה, נגישות קלה ומהירה יותר למידע, תקשורת טובה יותר, זמינות מכל מקום, גמישות בכוח, עיבוד ונפח אחסון, ועוד.
 • ענן הופך תפקידים בארגון ללא רלוונטיים
  אחד החששות הגדולים של עובדים הוא לקום בוקר אחד ולגלות שהמעבר לענן השאיר אותם בלי עבודה. מנהלי מערכות מידע בארגונים יכולים להירגע – המעבר לענן אולי משנה לפעמים את אופי העבודה, אבל הארגון עדיין זקוק להם יותר מתמיד לצורך תמיכה טכנית, עבודה מול ספק הענן, והתפעול השוטף של הרשת.
 • הענן הוא מקום לא בטוח
  אין מנהל שלא חושש להעלות את המידע היקר, הרגיש והחשוב שלו לענן, תוך שהוא חווה אובדן שליטה וחוסר ביטחון. בפועל, ספקי ענן רציניים משקיעים כל כך הרבה משאבים באבטחת המידע, בגיבויו, ובהנגשתו הזמינה ללקוח, כך שרמת האבטחה שמעניק הענן היא גבוהה משמעותית מרמת האבטחה שמרבית הארגונים יכולים לספק באופן עצמאי.
 • מעבר לענן יפגע בביצועים
  מנהלים רבים מאמינים שהתשתית המשותפת וריבוי המשתמשים פוגע בביצועי מערכות המחשוב בעסק, מאט את התקשורת, ופוגע ביעילות ובחוויית השימוש. בפועל, ההיפך הוא הנכון: גם כאן, היכולת של ספק הענן להבטיח תקשורת מהירה וחזקה, תגובה מהירה, וחווית משתמש מעולה, היא גבוהה משמעותית ביחס ליכולותיו של משתמש פרטי. יתרה מכך, המעבר לענן מספק פעמים רבות ביצועים, תכונות ויכולות שלא היו קודם לכן במערכת.
 • צריך לבחור בין מערכות ERP / CRM לבין ענן
  לא מעט מנהלים חושבים שעל מנת להתייעל בעסק, עליהם לבחור בין הטמעת מערכות ERP / CRM לבין מעבר לענן. למעשה, שיעור החדירה של ERP ו-CRM  בענן הוא גבוה במיוחד, וההחלטה על הפלטפורמה הנכונה להתייעלות בעסק צריכה להיעשות בהתאמה אישית לצרכים של כל ארגון וארגון.
 • חייבים להעביר את כל תשתית המחשוב לענן ב”מכה”
  אפשר להעביר את כל מערך המחשוב לענן בבת אחת, ולפעמים בהחלט עדיף ונכון יותר לעסק לעשות זאת, אבל בהחלט לא חובה. גם כאן, מומלץ לבחון בהתאם לצרכי ולמבנה הארגון את הדרך הנכונה ביותר לעבור לענן, וניתן לקיים תהליך מדורג של העברת חלקים מסוימים לענן, בחינת תוצאות, והמשך התהליך, בכפוף ללו”ז שמתאים לעסק.
 • ענן פרטי עדיף על ענן ציבורי
  לא מעט ארגונים רוצים לעבור לענן וליהנות מיתרונותיו, ובטוחים שיצירת ענן פרטי של הארגון הוא הפיתרון הטוב ביותר. בפועל, למרות שקוראים לו “ענן”, הוא לא נהנה מהרוב המכריע של היתרונות שמציג ענן ציבורי, ומחייב את הארגון להוצאות גבוהות וקבועות על תשתית ואחזקה.

One thought on “7 טעויות שכולם עושים בנוגע למחשוב ענן”

 1. עברנו לענן לפני כחצי שנה ומאז אמרנו שלום לכל הדיסקים החיצוניים המסורבלים וכל התיקיות הלא רלוונטיות בעליל שצברו אבק על מדפי המשרד. הדבר הכי טוב שקרה לנו במשרד!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טכנולוגיית מידע כבסיס לתקשורת פנים ארגונית יעילה

תקשורת פנים ארגונית היא קריטית לתפעול יעיל של הארגון ובסופו של דבר לרווחיות שלו. זרימת מידע טובה בין כל המחלקות, בין ההנהלה לעובדים, בין השטח למטה, עדכון בזמן אמת ושימוש חכם בביג דאטה, עומד בבסיס העבודה בארגון. כשמשהו בתקשורת הזה משתבש, משתבשת כל שרשרת התפעול, קבלת ההחלטות מתבססת על נתונים […]

הטמעת מחשוב ענן בארגון

אם בעבר מחשוב ענן היה נחלתם של ארגונים גדולים בלבד, היום כבר ניתן לומר בוודאות שכל עסק, במיוחד עסקים קטנים ובינוניים, יכולים לצאת נשכרים מהטמעת מחשוב ענן כחלק בלתי נפרד מטכנולוגיית המידע בעסק. דווקא עסקים קטנים ובינוניים יכולים להנות בצורה מקסימלית מהגמישות שבענן בין אם בוחרים בענן פרטי, ציבורי או […]

טכנולוגיה חדשנית לחיסכון בהוצאות

מערכות מחשוב מתקדמות חוסכות כסף לארגון. זה פשוט כמו שזה נשמע. בין אם מדובר במערכות אינטגרציה, תפעול וניהול, כמו ERP ו-CRM אשר מייעלות תהליכים, ממזערות מקרים שבהן דברים נופלים בין הכיסאות ומאפשרות תקשורת טובה יותר ושקיפות בין כל חלקי הארגון. בין אם מדובר במערכות אוטומציה, אשר חוסכות כח אדם, מונעות […]

ERP – חידושים ושדרוג

תחום ה-ERP עובר בתקופה האחרונה שינויים ותהפוכות שנובעות משינויים בסביבה הדיגיטלית העסקית ומשנה את פניו. ממוצר מדף מנומנם, הוא הופך לפתרון עסקי-תפעולי דיגיטלי ודינמי שמחוייב לתת למשתמשיו פתרונות גמישים, חשיבה קדימת ויכולת מענה מהירה בשווקים דיגיטליים משתנים. תוכנות ה-ERP נגישות כיום גם בענן, והן מסוגלות לתת מענה הרבה יותר גמיש, […]

כיצד לבחור תשתית מחשוב בארגון?

כשארגון מקים לעצמו תשתית מחשוב, קיימת התלבטות על מה לבסס אותה. האם להקים תשתית פנים ארגונית המבוססת על שרתים פיזיים? האם להעדיף לבסס את מערכות המחשוב ואת אחסון המידע בענן? ענן ציבורי? ענן פרטי או לשלב את התשתיות באופן היברידי. מדובר באחת ההחלטות המשמעותיות והבסיסיות ביותר למערכות המידע בארגון, לכל […]