שירותי מחשוב לעסקים
שירותי מחשוב

(Windows Small Business Server (SBS 2008

שירותי מחשוב | מחשוב ענן | תמיכה | ניהול מערכות מידע | ERP | פתרונות מחשוב

מאת: דוד מלר, מנכ”ל אדום אסטרטגיה ומערכות מידע

הקדמה
Windows Small Business Server 2008, או SBS 2008 הינו פתרון מחשוב יעיל ואיכותי אשר תוכנן במיוחד עבור עסקים קטנים ובינוניים (ארגונים עד 50 משתמשי מחשב). פתרון זה מבוסס שרת רב תכליתי המשלב בין כל טכנולוגיות Microsoft הדרושות ביותר לעסקים אלו ומציע אותן במסגרת פתרון יחיד.

פתרון מחשוב המבוסס על פלטפורמת SBS 2008 מאפשר לייעל באופן משמעותי את העבודה בארגון ומספק את רוב הכלים המשמשים גם חברות גדולות כגון: ניהול מבוקר של קבצים, דואר אלקטרוני, קישוריות לאינטרנט, אתרי אינטרנט פנימיים, גישה מרחוק, תמיכה במכשירים ניידים, שיתוף קבצים ומדפסות ועוד.

פלטפורמה המבוססת על שרת SBS 2008 הינה גרסא חדשה לפתרון מחשוב קודם – SBS 2003. שרת SBS 2008 מגיע בשתי גרסאות, גרסת Standard וגרסת Premium שכוללת מערכת הפעלה נוספת (Windows Server 2008) עבור מכונה נוספת וכן שרת בסיס נתונים – Windows SQL Server 2008 Standard.

מהו שרת?
לפני שנפרט את יתרונות SBS 2008 ומה השיקולים שאמורים להנחות ארגונים להטמיע פתרון זה בארגון ו/או לבצע שדרוג, נגדיר לכל המעוניינים את המושג הבסיסי – מהו שרת.

שרת הוא מחשב מיוחד המשמש לניהול מידע ומשאבים בנקודה מרכזית. מחשב – שרת הוא מחשב חזק במיוחד שהוטענה בה תוכנת שרת כדי לבצע משימות ספציפיות כמו עיבוד חומר להדפסה, קישוריות אינטרנט, שירותי דואר אלקטרוני הניתנים למערכות “לקוח”. מערכות “לקוח” יכולות להיות מחשבים, מדפסות או מכשירים ניידים.

יתרונות SBS 2008
חסכון בעלויות, פשוט וקל יותר ליועצי מחשוב להתקין ולנהל, חסכון בתחזוקה –פתרון מקיף אשר מבטל את הצורך בלנחש בבואכם לבחור את התוכנות המתאימות לרשת. משלב בין כל טכנולוגיות Microsoft הדרושות ביותר לעסקים ומציע במסגרת פתרון יחיד.

כלי ניהול חזקים מאפשרים גמישות מרבית המותאמת לצרכים העסקיים המשתנים וחסכון בתחזוקה –עבודה מתוך בטחון במערכת הפעלה גמישה וחסינה המספקת פלטפורמת מחשוב אמינה. יכולת שחזור קבצים ונתונים שנמחקו בטעות. ניתן להוסיף בקלות משתמשים, שרתים ויישומים. שיתוף משאבים וציוד כגון: גישה לאינטרנט, מדפסות, מכשירי פקס וכל זאת על מנת להפיק ערך מרבי מהשקעות בטכנולוגיה.

פרודוקטיביות והרחבת הקיבולת העסקית – באמצעות Windows SharePoint Services (חלק מהפתרון) שיפור היעילות היום יומית של צוותים בעזרת מאגר מרכזי לשמירת ושיתוף מידע ותגבור ביצועים לצוותים באמצעות מתן יכולת לשתף פעולה בעזרת אתר אינטרנט פנימי המאפשר לשתף, לקבל גישה אל ולעדכן מסמכים פנימיים, לתאם בין לוחות שנה ולהשתתף בדיונים פנימיים. באמצעות שרת דואר (כאמור חלק מהפתרון) ניתן לתקשר עם לקוחות, ספקים ונותני שירותים בקלות ובמקצועיות כולל גישה לאנשי קשר, פגישות וקבצים דרך כל מחשב עם חיבור לאינטרנט או באמצעות טלפון גם כאשר לא נמצאים במשרד.

הגנה על נתונים עסקיים – עבודה עם דואר אלקטרוני מוגן מווירוסים, תולעים ודואר זבל. מנועי אנטי וירוס מרובים היוצרים הגנה שכבתית בפני האיומים העדכניים המגיעים דרך דואר אלקטרוני וזאת באמצעות Microsoft Forefront Security for Exchange Server שמגיע עם המוצר לשלושה חודשים ללא עלות נוספת. עדכונים החדשים ביותר ישמרו על עדכניות ותקינות המחשבים, מערכת השרת והרשת. זיהוי עדכוני תוכנה חדשים באופן אוטומטי מקל על תהליכי הפיקוח, על עדכונים והפצתם ובל זאת באמצעות Windows Server Update Services (חלק מהפתרון).

יותר יכולת ראייה לגבי מידע עסקי, חסכון במקום ובקניית חומרה – מהדורת Premium כוללת תוכנה להפעלה בשרת שני שכל תפקידה לתמוך במספר רב של יישומים עסקיים מבוססי שרת כמו מערכות הנהלת חשבונות, מערכות לניהול כולל של משאבי הארגון (ERP), תוכנות לניהול אנשי קשר שכולם חולקים מסד נתונים מרכזי, כדי שכל העובדים יוכלו לפעול על סמך אותו מידע. בנוסף, מאחר וקיימת לנו מכונה נוספת המבוססת על מערכת הפעלה רגישה לשרת, ניתן לנצל אותו לשירותים נוספים כגון: שירותי Terminal Server – שרות המאפשר עבודה בהתחברות מרחוק לשרת מרכזי. פתרון לחברה שיש בה מספר סניפים או חנויות ומאפשר ניהול משתמשים מרכזי לארגונים מבוזרים (בעלי סניפים).

לסיכום
עד כה נסינו לתאר את היכולות והיתרונות לעסקים קטנים שניתן להשיג באמצעות אימוץ פתרונות המחשוב המבוססים על פלטפורמה של Windows Small Business Server 2008. אנו מודעים שכיום ישנם לא מעט ארגונים שאימצו פתרון זה באמצעות פלטפורמה קודמת המבוססת SBS 2003. בהמשך נדון בסוגיה האם כדי לשדרג את הארגון לגרסא חדשה (SBS 2008) ומה הן היתרונות העסקיים שניתן להשיג משדרוג הנ”ל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טכנולוגיית מידע כבסיס לתקשורת פנים ארגונית יעילה

תקשורת פנים ארגונית היא קריטית לתפעול יעיל של הארגון ובסופו של דבר לרווחיות שלו. זרימת מידע טובה בין כל המחלקות, בין ההנהלה לעובדים, בין השטח למטה, עדכון בזמן אמת ושימוש חכם בביג דאטה, עומד בבסיס העבודה בארגון. כשמשהו בתקשורת הזה משתבש, משתבשת כל שרשרת התפעול, קבלת ההחלטות מתבססת על נתונים […]

הטמעת מחשוב ענן בארגון

אם בעבר מחשוב ענן היה נחלתם של ארגונים גדולים בלבד, היום כבר ניתן לומר בוודאות שכל עסק, במיוחד עסקים קטנים ובינוניים, יכולים לצאת נשכרים מהטמעת מחשוב ענן כחלק בלתי נפרד מטכנולוגיית המידע בעסק. דווקא עסקים קטנים ובינוניים יכולים להנות בצורה מקסימלית מהגמישות שבענן בין אם בוחרים בענן פרטי, ציבורי או […]

טכנולוגיה חדשנית לחיסכון בהוצאות

מערכות מחשוב מתקדמות חוסכות כסף לארגון. זה פשוט כמו שזה נשמע. בין אם מדובר במערכות אינטגרציה, תפעול וניהול, כמו ERP ו-CRM אשר מייעלות תהליכים, ממזערות מקרים שבהן דברים נופלים בין הכיסאות ומאפשרות תקשורת טובה יותר ושקיפות בין כל חלקי הארגון. בין אם מדובר במערכות אוטומציה, אשר חוסכות כח אדם, מונעות […]

ERP – חידושים ושדרוג

תחום ה-ERP עובר בתקופה האחרונה שינויים ותהפוכות שנובעות משינויים בסביבה הדיגיטלית העסקית ומשנה את פניו. ממוצר מדף מנומנם, הוא הופך לפתרון עסקי-תפעולי דיגיטלי ודינמי שמחוייב לתת למשתמשיו פתרונות גמישים, חשיבה קדימת ויכולת מענה מהירה בשווקים דיגיטליים משתנים. תוכנות ה-ERP נגישות כיום גם בענן, והן מסוגלות לתת מענה הרבה יותר גמיש, […]

כיצד לבחור תשתית מחשוב בארגון?

כשארגון מקים לעצמו תשתית מחשוב, קיימת התלבטות על מה לבסס אותה. האם להקים תשתית פנים ארגונית המבוססת על שרתים פיזיים? האם להעדיף לבסס את מערכות המחשוב ואת אחסון המידע בענן? ענן ציבורי? ענן פרטי או לשלב את התשתיות באופן היברידי. מדובר באחת ההחלטות המשמעותיות והבסיסיות ביותר למערכות המידע בארגון, לכל […]